Håber virkelig, at nogen har en ide om det mest mystiske problem, jeg har været ude for:
Min voksne datter "arvede" for et par år siden en bærbar pc fra sin bror. En Zepto Znote 4315 med XP Pro, hvor batteriet stort set er dødt, så den kører kun på strøm, men det har da også virket godt nok – hidtil. Pludselig en dag vil den slet ikke starte op – står bare med sort skærm og en cursor-streg i øverste venstre hjørne. Jeg prøver at få liv i den, men forgæves. Tager den med hjem til mig selv for at kigge på den, og nu starter den pludselig, men beder om en CHKDSK-scanning, som jeg gennemfører og konstaterer, at den retter en masse fejl, men derefter starter den godt nok op igen. Renser ud med Ccleaner (2,5 GB renset). Prøver opstart flere gange, kobler til mit trådløse netværk og alt fungerer igen. Afleverer den til datteren igen. Den starter ok op igen hjemme hos hende, og finder det trådløse netværk med fuldt signal, men indlæsning af sider går enten for det meste slet ikke eller i bedste fald heeeelt ekstremt langsomt. Links fungerer på samme sørgelig måde. Prøver med kablet forbindelse til router, og det fungerer, som det skal. Prøver at koble min egen bærbare Asus til hendes trådløse netværk, men alt fungerer fint, som det skal, på den. Prøver at koble mobiltelefoner på hendes trådløse netværk, og alt fungerer fint. Prøver at resette router og modem, men samme resultat på Zeptoen – alle andre tilkoblede enheder fungerer dog fortsat fint nok. Prøver også at skifte stikkontakt til Zeptoen, prøver i andre rum i huset, men samme dårlige resultat. Mystisk, men gennem årene er der jo kommet meget skidt på Zeptoen, så jeg tilbyder at ominstallere den. Som sagt så gjort. Tager den med hjem til mig, formatterer HD og lægger Windows 7 Ultimate på. Alt fungerer fint, også trådløst netværk, sider indlæses lynhurtigt, links fungerer osv. – hver gang. Jeg har samme modem, router og internetudbyder (TDC) som datteren.
Ud til datteren igen, men nu vil den slet ikke starte op. Bliver stående på "Windows starter" i meget lang tid, hvorefter den slukker helt. Prøver igen og efter lang tid og flere forsøg kommer der liv i Windows og skrivebordet kommer frem, men det trådløse fungerer ikke – samme problem som før ominstallationen. Prøver flere opstarter. Samme problem, den starter kun med allerstørste besvær og efter flere forsøg. Mystisk. Jeg tager den direkte med på arbejde, og nu starter den pludselig fint op, kobler sig på det trådløse netværk her på arbejdet, indlæser sider lynhurtigt, links fungerer, som de skal osv. Prøver flere opstarter, og hver gang perfekt opstart.
Jeg tror altså ikke på spøgelser, så nogen ekspert, der kunne have en idé? Det KAN da ikke passe, at den ikke vil starte på et bestemt matrikelnr. ….
På forhånd tak.